Údržba záclon a povlečení

Údržba záclon

Většina záclon se vyrábí ze 100 % PES. Jsou pletené, a proto vyžadují adekvátní péči. U konfekčních výrobků je nutno dodržovat symboly na etiketě.

Záclony by se měly prát vždy samostatně, bílé odděleny od malovaných. Bílé ve vodě do 40° C, malované pouze do 30° C. Nejprve z nich odstraníme veškeré předměty jako např. ozdoby, háčky apod. Pereme-li v pračce, záclony vložíme do sáčku na praní záclon a choulostivého prádla. Ten si můžeme zakoupit, případně ušít ze starší záclonky či markýzy. Zvolíme šetrný program, dbáme na teplotu do 30 - 40 °C. Použijeme prací prostředek určený k praní záclon. Ten používáme pouze na záclony bílé. Nepoužíváme aviváže ani jiná změkčovadla, po nichž by vlákna mohly ztratit pevnost. Záclony pereme šetrně a krátce, do lázně jich dáváme méně než klasického prádla, aby měly prostor a zbytečně se nemačkaly. Vyhýbáme se dlouhému ždímání, přebytečnou vodu pouze lehce odstředíme. Velice důležité je ihned po vyprání záclony vyjmout z pračky, jinak dochází k nežádoucímu pomačkání. Po odkapání je ještě vlhké zavěsíme na okna, upravíme do požadovaného tvaru aby se vlákna vyrovnala a necháme doschnout. Pokud potřebujeme záclony přežehlit, tak jen opatrně žehličkou nastavenou na nízkou teplotu a po vyžehlení ihned zavěsit. Nezapomeňte na obšití metráže, jen tak zabráníte kroucení okrajů či dokonce poškození při praní.

Údržba povlečení

Velice důležité je povlečení hned po vyndání z obalu překontrolovat a případné velké tiskové či jiné vady okamžitě reklamovat. Povlečení neprat! Pokud jej vyperete nemusí Vám být reklamace uznána.

Povlečení perte výhradně v prášku na barevné prádlo a maximálně do teploty uvedené na etiketě, většinou 40 oC. Čím vyšší teplota, tím větší riziko seprání a sražení výrobku. Povlečení perte, sušte a žehlete vždy naruby.

Sušit v sušičce většinou lze, ale pozor na přesušení, mohou vzniknout bílé čmouhy v místě skladu. To samé platí i pro sušení na šňůře. Tam se doporučuje povlečení pověsit tak, aby bylo přehozené přes šňůru a pak jej případně na krajích zakolíčkovat. Zamezíte tak ztrátě tvaru. Povlečení žehlete vlhké. Hodně barevné povlečení nenechávejte dlouho po doprání v pračce, sušičce či koši na prádlo k vyžehlení. Mokré povlečení Vám může obarvit ostatní vlhké prádlo se kterým přijde do styku, pokud přeschne, riskujete bílé, jakoby seprané skvrny v místě skladu